Якщо Ви нарешті вирішили, що готові полегшити собі роботу, полегшити стан пацієнтів та почати використовувати перевірену десятиліттями методику, то, напевне, буде корисним дати собі відповідь на ряд запитань:

Завичай я, як справжній Одесит, відповідаю запитанням на питання: а у чому різниця між автівкою із автоматичною коробкою передач (електронна Система) та з ручною (аналогова Система), та прошу дати відповідь одразу – без зайвих роздумів.
 
Найчастіша відповідь: рівень комфорту та / або свободи. І це на 100% правда!

Електронна Система має ЧОТИРИ ступені захисту – комплекс звукових та візуальних аварійних сигналів, що зпрацьовують у таких ситуаціях:

 • Припинення подачі кисню;
 • Зниження рівня подачі кисню у суміші нижче за мінімальний (1л/хв);
 • Зниження рівня подачі кисню у режимі аварійної подачі (10л/хв);
 • Припинення подачі закису азоту;

Аналогові Системи рівень захисту мають лише один – звуковий сигнал у разі припинення подачі кисню.

В електронній Системі всі налаштування (пропорції газів у суміші, швидкість потоку, тощо) виставляються шляхом натискання кнопок та з базово встановленим кроком: одне натискання кнопки змінює пропорцію гзів у суміші на 5% та швидкість потоку суміші – на 0,1 л/хв (для зручності лікаря існує можливість встановити крок зміни пропорції газів у суміші 1%). Всі наші дії відбиваються у цифровому вигляді на панелі Системи (втім, для тих, хто важко змінює звички – також є аналоговий симулятор). Таким чином лікар чітко може виставити необхідні параметри роботи.

В аналоговій Системі всі налаштування робляться шляхом повороту ручки, а результат – співвідношення газів у суміші та інтенсивність потоку – визначаються положенням кульок у скляних стовпчиках ротаметрів. У такий спосіб набагато складніше виставляти точні значення параметрів.

В цілому – сама ідея появи електронної Системи полягає у тому, щоби створити максимально комфортні умови роботи для лікаря – навіть можливість працювати без асистента.

 • Ви вмикаєте Систему. Одразу починається подача чистого кисню (5л/хв).
 • Потім Ви надягаєте маску пацієнтові (кисень вже подається – у противному разі пацієнтові буде некомфортно) та налаштовуєте швидкість потоку в залежності від об’єму легенів пацієнта (у цьому Вам допоможе дихальний міхур: якщо він збільшується – швидкість потоку вище за необхідну, якщо зменшується – нижче). Також важливим моментом є зворотній в’язок від пацієнта – чи комфортно йому вдихати та видихати.
 • Далі Ви підбираєте потрібну пропорцію закису азоту та кисню, поступово зменшуючи відсоток кисню (подача закису азоту автоматично компенсує зменшення).

    Отже, швидкість потоку суміші газів налаштовано, пропорцію закису азоту та кисню обрано – ВСЕ!!!  
Ви можете забути про існування Системи та зосередитись на своїй основній роботі. Якщо щось піде не так – Система подасть звуковий сигнал та відобразить інформацію на лицевій панелі. Лише тоді Ви звернете на неї увагу, та витратите декілька секунд на те, щоб відкоригувати роботу.

Якщо Ваша клініка має систему централізованої подачі медичних газів (обох – кисню та закису азоту) – це класно й круто!!! – і тоді Вас влаштує найпростіша (з точки зору ціни)) комплектація Системи Інгаляційної Аналгезії від Marx by Parker (США). Наскільки нам відомо – інші моделі, що представлені на українському ринку, на таку систему подачі медичних газів не розраховані.

Якщо Ваша клініка знаходиться на етапі будівництва (або ще проектування),  ми рекомендуємо Вам провести попередню оцінку – наскільки інтенсивним очікується потік пацієнтів, що потребуватимуть інгаляційної аналгезії (седації). А також визначитись – чи плануєте Ви у майбутньому використовувати інгаляційний наркоз?

Якщо потік пацієнтів очікується значний та використання інгаляційного наркозу є у Ваших планах – можливо Вам варто змонтувати у клініці централізовану систему подачі хоча б одного медичного газу – кисню ( А ми можемо й цьому допомогти). Така система буде зручною та ефективною.

Балонна система подачі газів передабчає, що обидва медичні гази – кисень та закис азоту – подаються з балонів (детальніше про балони та їх технічні характеристики ми розповімо у відповіді на наступне питання).

Основний показник, яким відрізняються балонні системи, - кількість балонів кожного газу, що підключені до Системи одночасно. Якщо Система двобалонна ( по одному балону на кисень та на закис азоту) – Вам доведеться бути уважним та стежити за залишком кожного газу в балоні й бути готовим до того, що заміну балону (можливо) доведеться робити під час прийому пацієнта.

Справа у тому, що оцінити залишок кисню досить просто - він знаходиться в балоні у газоподібному стані й його витрата та залишок легко визначаються показниками манометра. Набагато складніше із оцінкою залишку закису азоту. Закис азоту в балоні знаходиться у рідкому стані. З цього випливає, що поки у балоні залишається хоч крапля рідкої фракції, - тиск у ньому буде сталим. Як і покази манометра (45-50 атмосфер при кімнатній температурі). Якщо ж Ви помітили, що тиск суттєво знизився – значить у балоні знаходиться лише газова фракція та газу залишилось на 15-30 хвилин роботи. Але цього може не вистачити для закінчення лікувальної процеури....

Тепер просто уявіть собі: пацієнт у кріслі, лікувальний процес у самому розпалі, Ви зосереджені на пацієнтові.... а тут Вам треба перерватись, знайти гайковий ключ на 32, від’єднати балон, швидко принести інший зі сховища (якщо балон 10-літровий, це 20-22 кг!) та скоренько під’єднати його до Системи...

 Набагато досконалішою та сучаснішою (та, що найважливіше, - БЕЗПЕЧНОЮ! – для пацієнта та для лікаря!!!) є система чотирибалонна – до якої одночасно підключені по два балони кожного газу. Система, яку пропонує ринкові наш виробник Marx by Parker (США), дозвляє позбутись проблем, пов’язаних із оцінкою витрати та залишків газів у балонах. В той момент, кли Система подає сигнал про припинення подачі любого з газів (неалежно від причини) – Вам потрібно просто відкрити другий балон (навіть закривати перший не обов’язково). Подача газу відновиться за 2-3 секунди – пацієнт навіть не помітить, що вона припинялась.

5-літровий балон, який використовує Система виробника Marx by Parker (США), містить 3,1 кг рідкого закису азоту. За пропорції газів у суміші 50/50 та швидкості потоку 8 л/хв такого балону вистачить мінімум на 6 годин роботи. Цього достатньо майже для будь-якої лікувальної процедури. А замінити спорожнілий балон можна буде пізніше – за відсутності пацієнтів.

Комбинована система  - коли у Вашій клініці використовується цетралізована система подачі одного з медичних газів (найчастіше – кисню), а другий подається з балонів. Обладнання, яке пропонує виробник Marx by Parker (США), відмінно зарекомендувало себе й у таких системах – як з точки зору надійності та ефективності, так і в плані ціни та простоти використання. І, знову ж таки, - важливим моментом є той, що й у комбінованих системах мобільні елементи виробника Marx by Parker (США) дають можливість під’єднати одночасно два балони кожного з газів.

Оптимальну кількість балонів ми вже обговорили у попередньому питанні. Набагато зручніше та бепечніше коли Система розрахована на одночасне підключення ДВОХ балонів кожного газу – особливо коли мова йде за закис азоту. У такий спосіб Ви застраховані від раптової зупинки Системи під час лікувальної процедури.
Сподіваємось, Ви свій вибір зробили!

Тепер поговоримо про те, якими мають бути балони – для того, щоб Система, до якої підключено чотири одиниці лишалась мобільною – легкою та невеликою за розмірами.

Давайте розглянемо характеристики балонів – матеріал, вагу, об’єм, габарити, робочий тиск, зовнішній вигляд, країну виробника, тощо.
Насправді головне, що відрізняє типи балонів один від одного – матеріал, з якого їх виготовлено.
Класичний переносний балон часів остаточної агонії совєцького союзу виготоввлений зі сталі, має об’єм 10 літрів та важить (пустий) від 14 до 17 кілограмів. Уявили? – це пудова гиря, або трохи важче. А такий балон, заповнений закисом азоту важить вже на шість кілограмів більше – від 20 до 23 кГ.... Визначіть, хто з Ваших співробітників найсильніший фізично – Вам доведеться призначити його відповідальним за транспортування балонів та їх заміну. А на Системі таких два – один із киснем, другий – із закисом азоту.
Наш виробник Marx by Parker (США) обрав трохи інший шлях. На його Системах використовуються дві пари 5-літрових балонів з медичного алюмінію – також виробництва США. Такі балони набагато менші за розмірами та вдвічі легші – один пустий балон важить 4 кг (пара – 8 кг), а заповнений закисом азоту – від 7 до 7,2 кг. Тобто нічого важчого за сім кілограмів Вашим співробітникам піднімати не доведеться.
Крім того, алюмінієвий балон не піддається корозії. На відміну від заліза алюмінієва поверхня не іржавіє при контакті із киснем. А от рівень відпрацювання залізного балону визначається саме зменшенням ваги: коли балон стає легшим на 15% від його початкової ваги – він вважається непридатним до використання та підлягає утилізації. Зазвичай на це йде 10-15 років. Тобто за цей час Ваші пацієнти вдихнуть з балону 2-2,5 кілограми іржі... Це, в принципі,  небагато... Але навряд чи корисно.
Зовнішній вигляд та естетика. Тут Вам робити вибір. Ми ж просто рекомендуємо потримати в руках один та другий.

Існує ще одна важлива відмінність між основними типами балонів – спосіб підключення. Розглянемо доступні варіанти:

 • Балони з вентилями стандарта CGA. (CGA 870 для балонів з киснем та CGA 910 для балонів із закисом азоту). Для підключення балону із таким вентилем потрібно просто зафіксувати вентиль у спеціальному роз’ємі та поєднати пару спеціальних штирів на корпусі Системи із отворами на вентилі балона. (Це називається Pin-Index safety system. У Вас навіть при великому бажанні не вийде переплутати балони з газами – комбінація розташування штирів та отворів унікальна для кожного типу медичного газу). Після цього балон вручну фіксується простим гвинтовим зажимом і є готовим до роботи. Для підключення балонів із таким типом вентиля ніякі допоміжні інструменти не потрібні.

Як, напевне, Ви вже зрозуміли – ми є прибічниками саме такої Системи. Як, власне, й наш виробник Marx by Parker (США).

 • Вентилі різьбові. Знайомий кожному з дитинства совєцький стандарт. Широко використовується у балонах для дачних газових плит та різноманітного зварювального обладнання. Для встановлення та/або заміни балону Вам будуть потрібні гаєчний ключ на 32 та значна фізична сила...

Втім, якщо після прочитання відповіді на попереднє запитання Ви таки обрали 10-літрові балони – значить фізично сильний співробітник у Вашій команді таки знайшовся.

Заради справедливості варто відмітити, що ми, як представники виробника Marx by Parker (США) готові (о, бажання клієнта – Закон!!))) надати Вам можливість придбати Системи Інгаляційної Аналгезії нашого виробника навіть із таким балонним обладнанням...
Втім, як і навпаки – адаптувати будь-яку конкурентну Систему для використання балонів з медичного алюмінію.

Навіщо потрібні мобильні Системи?  
Вочевидь в першу чергу – для зручності роботи лікаря. Мобільні Системи легко рухаються по кабінету, їх можна розмістити у будь-якому зручному для лікаря місці. Якщо у кабінеті працюють декілька лікарів – кожен з них може обрати для себе найзручніший варіант розташування Системи. Їх легко перевозити з кабінета у кабінет – якщо седація потрібна при різних процедурах, або навіть з клініки у клініку – якщо є потреба та розклад дозволяє.

Якщо Ви використовуєте мобільну Систему, - прийом маленьких пацієнтів можна починати не у кабінеті, а в холі, вестибюлі. Це може бути важливо, або навіть необхідно, якщо до Вас на прийом приводять надто неконтактну або дуже перелякану дитинку, яка геть відмовляється навіть проходити до кабінету (а Ви разом із батьками вже й пісень співали й танців танцювали й цукерками пригощали). Тоді прямо у холі даруємо дитинці чарівну масочку та показуємо, що саме з нею треба робити – прикладати до носика та дихати через неї чарівним повітрячком....і, скоріше за все на цьому перший візит закінчується – хіба що варто взяти з малюка обіцянку наступного разу показати, як чарівно він навчився все робити.
Другий візит може початись так само, але... вам скоріше за все із задоволенням покажуть, як навчилися «лікуватись» із масочкою... і тут вже Ви матимете можливість надягнути її малюкові... а Система вже має стояти поруч... і після двох-трьох хвилин дихання «справжнім чарівним повітрям» - у стані поверхневої седації можна переміститись у кабінет та починати працювати.

Тепер розглянемо, чим відрізняються мобільні стійка та шафа.
На стійці розміщені балони, вони нічим не прикрита, нічого зайвого. Це означає меншу вагу, менші габарити і те, що міняти балони трохи простіше. Якщо ми використовуємо алюмінієві балони – вони цілком файні та виглядають цілком футуристично. Ми декілька разів навіть чули, як діти порівнювали їх із роботами з «зоряних війн»...
«Шафа» – це коли Система разом із балонами закрита металевим коробом – шафою зі сталевого листа (завтовшки не більше 1 мм.). Це призводить до певного збільшення габаритів та ваги, трохи знижується мобільність. В цілому, всі шафи зроблені досить якісно та красиво. Вибір визначається лише власним сприйняттям лікаря, який буде працювати із Системою. Нам це важко коментувати.
Існує думка, що шафа підвищує рівень безпеки. Це не так. Навпаки – якщо Вам спаде на думку полити машинною оливою потік чистого кисню з балона – міліметровий лист металу не те, що не стримає вибух, а перетвориться на додатковий вражаючий фактор.

Компанія С Медіка також пропонує варіанти стаціонарного монтажу Систем Marx by Parker (США) – на стінах, вбудовану у меблі тощо. Це потребує індивідуального підходу та додаткових розрахунків та узгоджень.

Гарантийное обслуживание Систем Ингаляционной Анальгезии производства компании Marx by Parker (США): гарантия, покрывающая все вероятные дефекты и неисправности, связанные с использованием некачественных материалов или некачественной сборкой оборудования -  1 год со дня установки.
Проводим также пост-гарантийное обслуживание наших Систем по всей Украине. Заключаем договора на обслуживание: в случае возникновения проблем, не позволяющих эксплуатировать Вашу Систему, во избежание прекращения приёма пациентов в Вашей клинике мы можем заменить его на исправный до того момента, когда Ваш аппарат будет отремонтирован.

Следует отметить, что на протяжении почти 5-летней работы нашей компании в Украине в качестве официального и эксклюзивного представителя Marx by Parker (США) случаи поломок Систем, купленных официально, ещё не наблюдались. Статистика отказов наших Систем во всей Европе составляет 1,5 случая в год – в основном по причине «механического воздействия на узлы или части Системы» (проще говоря – «уронили»).

Компания С Медика также импортирует и поставляет на рынок Украины баллоны для медицинских газов производства США ёмкостью от 0,25 до 20 литров. Все баллоны проходят испытания в соответствии с техническими регламентами, действующими на территории Украины. Испытания проводятся организацией, имеющей соответствующую лицензию, после чего на каждый баллон выдается отдельное свидетельство о пригодности к эксплуатации. Данные баллоны произведены из медицинского алюминиевого сплава AL6061, и могут использоваться во всех направлениях медицины.
Баллоны комплектуются вентилями как производства США (стандарты CGA, Pin-Index safety system), так и стандартными вентилями, используемыми в Украине.
До 01.07.2021 при покупке у нас топовой комплектации Системы Ингаляционной Аналгезии производства компании Marx by Parker (США) - клиники получают комплект баллонов (акционное предложение - 4 шт.) в подарок, либо позже могут приобрести их отдельно.

Дыхательные Контуры и Маски – очень важный элемент Систем Ингаляционной Анальгезии (седации), в которых используется смесь закиси азота и кислорода. Дыхательный контур – система шлангов, предназначенная для доставки газовой смеси от Системы к маске пациента и удаления выдоха. А от правильного подбора типа и размера маски зависит комфорт пациента и эффективность лечения, а также расход газовой смеси - что непосредственно влияет на себестоимость оказываемых Вами медицинских услуг.

В Украине мы реализуем 3 типа контуров и 4 типа масок:

 • Маски Matrx индивидуальные многоразовые - самые простые и доступные по цене, ароматизированные (8 вариантов запаха на выбор или ассорти). Эти маски бывают трёх размеров – маленького, среднего и большого.
 • Маски Matrx автоклавируемые – очень практичные и плотно прилегающие к лицу пациента. Они также бывают трёх размеров – маленького, среднего и большого. Номинальная температура обработки в диапазоне от 120○С до 134○С соответствует стандарту автоклавирования, используемого в стоматологии.

Оба типа масок исполльзуются вместе с дыхательным контуром Matrx DynoMite (входит в комплект поставки). 

 • Маски «Силуэт» –индивидуальные ультратонкие прозрачные маски, покрывающие минимальную площадь лица пациента, чем обеспечивается беспрепятственный доступ к его ротовой полости с любой стороны. Наиболее эффективны с точки зрения предотвращения потери газовой смеси во время лечебной процедуры: подача смеси и забор выдоха обеспечиваются носовыми канюлями. Эти маски наиболее популярны в салонах красоты, т.к. обеспечивают доступ к любой точке лица (кроме носа). Для масок этого типа предусмотрены четыре размера – педиатрик, маленький, средний и большой.

Дыхательный контур, с которым используются эти маски также входит в комплект поставки.

 • Двойные маски Porter. Они бывают двух размеров – маленького и большого. Однако конструкция дыхательного контура, которая включает специальный маскодержатель и предусматривает повышенную эффективность подачи газовой смеси и удаления выдыхаемого потока, позволяет обслужить любого пациента. Кроме того, такие маски оставляют пациенту наиболее широкий обзор во время процедуры – что немаловажно, если он в это время, например, будет смотреть мультфильмы. Такие маски также могут быть индивидуальными многоразовыми и автоклавируемыми. 

Дыхательный контур для таких масок приобретается отдельно.

За те 5 лет, в течение которых ТОВ «С Медика» работает в Украине, мы установили контакты со всеми производителями и поставщиками закиси азота и кислорода, что позволяет нам рекомендовать каждой клинике, которая становится нашим партнером, оптимальные схемы приобретения и доставки медицинских газов и других расходных материалов.

Мы также оказываем содействие лечебным учреждениям в установке, введении в эксплуатацию и обслуживании любого! оборудования, в котором используются медицинские газы.

Компания С Медика в обязательном порядке проводит установку и обучение работе с Системами Ингаляционной Анальгезии (седации) с использованием смеси закиси азота и кислорода производителя Marx by Parker (США), а также оказывает такую услугу для клиник которые приобрели иные Системы (у нас в этом уже довольно большой опыт).

После согласования с клиникой всех деталей купли-продажи Системы мы согласуем дату и время нашего визита, для установки оборудования и проведения тренинга. 
Дату согласовывает клиника и один из наших врачей анестезиологов, т.к. по времени это занимает 4-8 часов - в зависимости от уровня подготовки персонала клиники и количества участников.
Участвовать в тренинге мы рекомендуем всем, кто непосредственно будет и может быть в будущем  связан с работой Системы, а именно – врачи стоматологи, ассистенты, анестезиологи (если такие есть в штате) и даже администратор (полезно знать, что это - для возможности передачи информации пациентам).
Желательно, чтобы одновременно участвовало не более 12 человек. В противном случае восприятие информации затруднено.
 
Обучение состоит из нескольких частей:

 • История метода и история закиси азота, как лекарственного средства. Относительные и абсолютные противопоказания. Часто встречающиеся ситуации при работе.
 • Техническая часть – подключение, сборка и разборка аппарата, замена баллонов, контуров и масок, разбор основных моментов работы. Так, чтобы не осталось ни одной кнопочки или рычажка неизвестного Вам.
 • Ролевые игры – каждый участник должен побывать в кресле в роли пациента под действием закиси азота и каждый должен побывать в роли врача управляющего данной Системой и пациентом. 

Все это проходит под непосредственным контролем нашего анестезиолога. 
-     Работа с реальным пациентом (optional) – проведя базовое обучение, мы дополнительно предлагаем Вам взять пациента для работы под закисью азота в Вашей же клинике при участии нашего анестезиолога. желательно, чтобы пациент был не очень сложным: в данном случае наша цель – закрепить знания и навыки работы с Системой, а не решить сложную задачу.

Также мы стараемся не реже раза в квартал (сейчас это сильно зависит от известного всем вируса) проводить групповые занятия. Обычно это происходит в Киеве на базе стоматологической выставки Медвин. 
Проводят эти занятия – Юлия Мыць (известный детский врач стоматолог г. Львов), Зоряна Иванюк (врач анестезиолог, давно и много работающий в стоматологии г. Львов), Андрей Жыцкий (врач анестезиолог клиники Шалимова г. Киев), приглашенный тренер Службы Охраны Труда и Ваш покорный слуга. 

Основные темы:

 • Хранение и эксплуатация сосудов высокого давления (баллонов). Эта часть занимает один час и после ее окончания все участники получают удостоверения охраньы труда государственного образца – допуск к работе с сосудами высокого давления.
 • Как правильно выбрать систему (аппарат) ингаляционной анальгезии (седации) с использованием смеси закиси азота и кислорода. Рассматриваем, что у нас есть на рынке, какие плюсы и минусы.
 • Теория работы с системами (аппаратами) ингаляционной анальгезии (седации) с использованием смеси закиси азота и кислорода.
 • Практическая работа с Системой (аппаратом) ингаляционной анальгезии (седации) с использованием смеси закиси азота и кислорода. Тут мы выставляем несколько кресел (к сожалению, не стоматологических, но тоже вполне удобных) и несколько Систем - так, чтобы каждый участник под управлением опытных в данной сфере врачей побывал в роли пациента.

Также, для тех, кто еще не определился, и, особенно, для тех, кто уже начал и хочет получить дополнительно прекрасный опыт и практические знания за 1-2 дня  -  хочу порекомендовать School of Nitrous Oxide Sedation детского стоматолога Юлии Мыць. У нее огромный опыт работы с закисью азота и преподавания данного материала – в Украине и странах ЕС!