Частi запитання

Цитата з «Посібника по седації закисом азоту та киснем» (Morris S. Clark, Ann L. Brunick (с) 2015) – «Седація із використанням закису азоту – вже давно вважається абсолютно безпечною процедурою, що не несе жодних ризиків для пацієнта».

Метод безпечний. Як мінімальний доказ – його використання при природних пологах (аутоаналгезія – процесом керує сам пацієнт), де для породіллі подається суміш Закису Азоту і Кисню в пропорції 50/50

Наші рекомендації – одна процедура не більше 12 годин. В Україні, за нашою інформацією, наразі максимальний час роботи з пацієнтом під дією закису азоту – 6,5 годин.

Розподіляйте процедури таким чином, щоб сумарний час перебування пацієнта у стані седації не перевищував 50 годин на тиждень та 12 годин за один сеанс

Існує багато досліджень даного питання. Висновок - якщо людина (лікар) дихає, - саме дихає - за допомогою маски, закисом азоту не більше 50 годин на тиждень, - побічні ефекти неможливі.

Є два важливі моменти:

  • Необхідно стежити, щоб пацієнт дихав носом, а не ротом (і вдих і видих). В цьому випадку, пацієнт отримує необхідну кількість закису азоту, без її вивітрювання у простір перед собою, а лікар, відповідно, не вдихає газову суміш.
  • Закис азоту - інертний газ важчий за повітря, тобто все, що тим чи іншим чином виходить з контуру, опускається на підлогу і, відповідно, не потрапляє в легені лікаря та / або асистента.

Ідеальна ситуація - коли у клініці є вентиляція для підлоги (на висоті до 60 см). У разі її відсутності рекомендується один раз на 3-4 години провітрювати приміщення або міняти кабінет (система мобільна і дозволяє це робити без будь-яких зусиль).

Чіткого опису та єдиного розуміння у цьому немає. Важливо при визначенні віку - це контакт із пацієнтом (можливість отримання зворотного зв'язку). Якщо він встановлений - можна працювати. Закис азоту використовується в акушерстві та гінекології при пологах (аутоаналгезія) в більшості розвинених країн, а це говорить про безумовну безпеку методу з біохімічної точки зору. Однак, повторимося, - важливий контакт із пацієнтом. У противному разі Ви не зможете зрозуміти - чи достатня доза вдихуваного газу чи ні. Є випадки (в Україні), коли робота проводилася із дитиною у віці 2,5 років. Наші рекомендації - з 4-5 років, не раніше

При правильному підборі пацієнта (уважному анкетуванні) – ускладнення, пов'язані із застосуванням методу інгаляційної аналгезії закисом азоту (із використанням Системи Matrx by Parker), мінімізовані.

ВИКЛЮЧЕННЯ: пацієнт недостатньо обстежений (не знає про свій анамнез, обманює). У разі погіршення загального стану пацієнта - порушення вітальних функцій (не пов'язаних із застосуванням закису азоту), системи Matrx by Parker, надають можливість подачі пацієнтові чистого Кисню, що є однією з важливих та найперших ступенів надання першої невідкладної допомоги.

Даних досліджень на людях не проводилось! За дослідженнями на тваринах, відповідь: «ні, не впливає». Що стосується чоловіків (потенції), - так само: дослідження не проводилися. На лекції у Києві (5.09.18, Медвін) пані Анна Калін (Італія) підтвердила відсутність таких досліджень, але з досвіду свого чоловіка, за її словами, на потенцію метод впливає скоріше позитивно, навіть дуже :-)

Системи Matrx by Parker сертифіковані для роботи в США, Євросоюзі та Україні та відповідають усім вимогам Українського законодавства

Ідея появи даної системи – замінити, там, де це можливо, анестезіологічну бригаду та наркоз, - через їх вартість (за останніми даними середня заробітна плата анестезіологів у світі - одна з найвищих, навіть у порівнянні з іншими лікарями).

У Північній Америці та країнах Євросоюзу з даною системою працюють лікарі стоматологи. В Україні на законодавчому рівні робота систем інгаляційної аналгезії (седації) на основі Закису Азоту наразі не формалізована.

Закис азоту проявляє синергію з місцевими анестетиками, посилюючи їх знеболюючі властивості, але не потенціює загальної токсичності місцевих анестетиків.

Метод поєднується із будь-якими іншими методами знеболювання, включаючи й анестезіологічні (внутрішньовенна седація/загальна анестезія (наркоз), інгаляційний наркоз).

Балони об’ємом до 10 літрів включно та робочим тиском не більше 150 атм не потребують спеціальних умов транспортування, зберігання та експлуатації. За двох умов здорового глузду: мінімум метр від нагрівальних приладів та захист від прямих сонячних променів.

Робочий тиск у балонах із киснем - 150 атмосфер. Всі алюмінієві балони виробництва США проходять перевірку (кожен балон, а не вибірково) на статичний тиск 225 атмосфер (коефіцієнт 1,5 до робочого тиску) та динамічне випробування 375 атмосфер (коефіцієнт 1,6 до статичного випробування). Також, всі балони проходять перевірку (калібрування) у Києві з тиском випробування 225 атмосфер.

Всі випробування підтверджені документально

Безпека пацієнта – понад усе. Саме це основна причина.

1. Можливість перемикати балони з киснем та/або закисом азоту не перериваючи лікарські маніпуляції.

2. Закис Азоту знаходиться в балоні у рідкому стані. Тому поки в балоні є хоч крапля рідини – тиск лишається незмінним й визначити точно залишок речовини у балоні неможливо. Коли ж рідина Закису Азоту у балоні випарується (залишиться лише газова фракція) й тиск почне падати – це означатиме, що газу для роботи лишилось на 20-40 хвилин (в залежності від інтенсивності потоку та пропорції газів у суміші). Якщо цього часу не вистачає для закінчення роботи із пацієнтом – не виникне приводу для хвилювання: включення резервного балону в системах Matrx by Parker займе 10-20 секунд, що не позначиться на перебігу лікувальної процедури.

  1. Вага. Порожній балон на 5 літрів з медичного алюмінію (США) важить 4 кг, із Закисом Азоту – (4 + 3,1) = 7,1 кг. Порожній сталевий балон на 10 літрів (місцеве виробництво) важить 16-17 кг, із Закисом Азоту - 22-23 кг. Різниця стає очевидною при заміні балонів персоналом, особливо для чарівної половини людства :-)
  2. Система підключення. Балон на 5 літрів з медичного алюмінію (США) не вимагає використання додаткових інструментів (просто монтується у відповідний паз на апараті). Балон на 10 літрів сталевий підключається за допомогою гайкового або розвідного ключів. Дана маніпуляція, (маючи на увазі використання в сучасній клініці/кабінеті стоматолога), не зовсім зручна і доречна.
  3. Якість металу. Довговічність при контакті з Киснем та Закисом Азоту. Медичний алюміній явно виграє у порівнянні зі сталлю.
  4. Зовнішній вигляд. Досить подивитися на фотографії або на самі балони. Лакований алюміній і пофарбована (не один раз) сталь.

Так можна. Всі апарати мобільні (за винятком випадків монтажу на стіні за бажанням замовника), переміщаються, розбираються і транспортуються.

Так, можна. Так само можлива комбінація - Кисень з центральної розводки, Закис Азоту з балонів або навпаки.

В цілому - ні.

Основні причини дві: недостатній тиск на виході з концентратора для роботи системи та недостатня ступінь очищення одержуваного кисню. Винятком є відносно дорогі моделі кисневих концентраторів, використання яких економічно недоцільно в стоматологічних клініках.

Необхідно пам'ятати, що апарат та метод розраховані на подачу 100% медичного Кисню. Якщо концентрація Кисню менше 100% – буде порушено пропорцію газової суміші. У цьому разі можливі небажані наслідки для пацієнта, не передбачені протоколами безпеки.

  1. Шланг контуру апарату підключається до входу вакуум-системи стоматологічного крісла. Зазвичай їх два, - один використовується як слиновідсмоктувач, а до другого підключається система видиху.
  2. В старих моделях стоматологічних крісел (з одним входом), шланг від контуру виводиться на вулицю (через вікно або спеціально зроблений отвір в стіні).

Так, один рік з моменту установки.

В середньому на всю Європу реєструється 1,5 випадків на рік, - через нецільове використання системи. В Україні таких випадків поки що не було.

Даного апарату досить для проведення необхідних процедур. Можливе придбання в клініку пульсоксиметра.